Veloergometrija (fizinio krūvio mėginys) – tai elektrokardiogramos registravimas fizinio krūvio metu. Tyrimas atliekamas minant specialų medicininį stacionarų dviratį. Tyrimo metu stebimas širdies susitraukimų dažnis, kraujospūdis, kvėpavimas, elektrokardiograma ir bendra paciento būklė. Elektrokardiograma stebima prieš krūvį, krūvio metu ir pabaigus minti dviratį.
Tyrimas yra labai svarbus širdį maitinančių kraujagyslių ligų diagnostikai, t.y., išeminės širdies ligos nustatymui, širdies raumens būklės vertinimui, fizinio pajėgumo įvertinimui, širdies ritmo sutrikimų diagnozavimui, gydymo efektyvumo, reabilitacijos veiksmingumo įvertinimui.
Šį tyrimą rekomenduojama atlikti ir sveikiems žmonėms profilaktiniu tikslu. Veloergometrija yra naudinga sportuojantiems, fiziškai aktyviems bei planuojantiems sportuoti žmonėms: galima sužinoti savo fizines galimybes, raumenų išsivystymo lygį, treniruočių apkrovos ribas.
Kulkšnies – žasto indeksas (KŽI) – tai sistolinio kraujo spaudimo kulkšnyje ir rankoje santykis. Jį paprasta išmatuoti ir daugelį metų naudojamas diagnozuojant bei įvertinant periferinės kraujotakos būklę. KŽI nustatymas – neinvazinis tyrimo metodas, trunkantis tik kelias minutes. KŽI mažėjimas yra svarbus kojų arterijų aterosklerozės požymis. Periferinių arterijų ligos simptomus jaučiantiems pacientams atsiradusi hemodinaminė kliūtis tarp širdies ir kulkšnies yra galimų išeminių sutrikimų rizikos prognostinis rodiklis.
Elektrokardiograma (EKG) – ramybės būsenos elektrokardiograma – fiksuoja širdies bioelektrinius potencialus ir kartu su klinikiniais duomenimis leidžia diagnozuoti širdies veiklos pokyčius, stebėti patologinio proceso eigą, prognozuoti jo baigtis. Tai vienas pagrindinių ir dažniausiai naudojamų tyrimo metodų.
EKG galima pamatyti labai įvairius sutrikimus, tačiau vaizdžiausi ir lengviausiai suprantami širdies ritmo sutrikimai – per greitas ritmas (tachikardija), per lėtas (bradikardija) ir neritmiškas (aritmija). Iš EKG gydytojas paprastai gali nustatyti, kur kyla ritmą trikdantis impulsas, ir, neretai, kokia jo priežastis.
Skirtingai nuo įprastos EKG, šis tyrimas leidžia aptikti paslėptus ritmo sutrikimus ir miokardo kraujo tiekimo sutrikimus, kurie gali atsirasti pacientui įprasto fizinio krūvio metu, emocinių išgyvenimų metu, taip pat (svarbu!) miego metu. Tam tikslui pacientui uždedamas nešiojamasis kardioregistratorius, kuris visą parą registruoja elektrokardiogramą ir perduoda informaciją apie širdies darbą į kompiuterį. Speciali programa vykdo visų širdies ritmo sutrikimų, skausmingų ir neskausmingų miokardo išemijos priepuolių identifikavimą ir analizę. Paros EKG stebėjimas leidžia tiksliai diagnozuoti bei žymiai padidinti širdies ir kraujagyslių ligų (hipertenzijos, širdies priepuolio, aterosklerozės, miokardito) gydymo efektyvumą.
Arterinė hipertenzija (AH) – liga, kuriai būdingas ilgalaikis arterinio kraujospūdžio (AKS) padidėjimas, ilgainiui pažeidžiantis širdį, smegenis, kraujagysles, inkstus bei kitus organus ir itin didinantis kitų širdies ir kraujagyslių ligų riziką. AH yra vienas iš svarbiausių koreguojamų širdies ir kraujagyslių ligų rizikos veiksnių, lemiančių komplikacijas. Todėl labai svarbi nuolatinė arterinės hipertenzijos kontrolė, vykdant kasdienį arterinio kraujo spaudimo stebėjimą.
Kūno sudėties analizė – lengvas, greitas ir tikslus būdas daugiau sužinoti apie savo kūno sudėtį ar padidinti motyvaciją keisti savo gyvenimo būdą. Skaičius, kurį matome užlipę ant svarstyklių, gali būti išvaizdos atspindys, bet savijautos priežastys glūdi giliau. Siekiant ne tik gražiai atrodyti, bet ir puikiai jaustis, reikia analizuoti ir stebėti savo kūną. Kūno sudėties analizė nepakeičiama, jei norite suprasti įvairių maitinimosi formų, fizinių pratimų, ligų, augimo ir kitų aplinkos veiksnių poveikį žmogaus organizmui. Tyrimą rekomenduojama atlikti bendram kūno sudėjimo įvertinimui, koreguojant gyvensenos įpročius – pradėjus sveikiau maitintis ir (ar) sportuoti, stebint savo kūno sudėties pokyčius, pažangą jį tobulinant.
Tyrimas skirtas asmenims nuo 18 metų.
„Krūtinės skausmo“ terminas naudojamas nusakant bet kokį skausmą: spaudimo, gniaužimo, nutirpimo ar kito nepatogumo krūtinės srityje, kakle ar pilvo viršuje jausmą. Jis dažnai siejamas su žandikaulio, galvos ar rankų skausmu. Skausmas gali trukti nuo sekundės dalies iki kelių dienų ar netgi savaičių, gali būti juntamas dažnai ar retai, gali pasireikšti prognozuojamai ar neprognozuojamai.
Greita krūtinės skausmo diagnostika – tai kruopštus, nuoseklus ir greitas skausmo krūtinės srityje klinikinis įvertinimas. Jis sudarytas iš elektrokardiogramos, širdies echoskopijos, veloergonometrijos, kardiologo konsultacijos. Visas kompleksinis ištyrimas atliekamas per pusdienį, suderinus tyrimo laiką su pacientu.
Back-Check — tai Vokietijoje sukurta diagnostikos priemonė, skirta įvertinti skirtingų raumenų grupių jėgą, balansą tarp lenkiamųjų ir tiesiamųjų bei kairėje ir dešinėje kūno pusėse esančių raumenų grupių. Šį įranga padeda nustatyti kaklo, nugaros, juosmens skausmų priežastis. Dažniausia šių skausmų priežastis yra raumenų grupių veiklos disbalansas. Gautus duomenis palyginę su sveiko žmogaus duomenimis, atsižvelgdami į jūsų tyrimo rezultatus, rizikos veiksnius, treniruočių tikslus, kineziterapeutai sudarys individualų jums pritaikytą treniruočių planą.
Izokinetinė sistema BIODEX – tai moderniausias prietaisas, leidžiantis įvertinti ir treniruoti galūnių judesių amplitudę, raumenų jėgą, ištvermę, raumenų grupių tarpusavio sąveiką. Daugiau nei 25 metus BIODEX pripažįstamas ne tik pasauliniu standartu, bet patikimiausiu, saugiausiu raumenų būklės vertinimo būdu pasaulyje. Treniruotėms naudojantys šią sistemą pacientai gali greičiau atsigauti po raumenų, raiščių ar sąnarių pažeidimų, efektyviai treniruodami raumenis ir kartu maksimaliai sumažindami naujų traumų tikimybę. Reabilitacijoje Biodex naudojamas vertinant reabilitacijos programos efektyvumą, taikant kaip atskirą raumenų ištvermę bei jėgą gerinančią priemonę, atstatančią sąnarių judesių amplitudes.
Pasitelkus testavimo sistemą „Biodex 4“ gauti itin išsamūs duomenys reabilitacijos ir sporto medicinos specialistams padeda tiksliai nustatyti tiriamojo raumenų būklę, parinkti tinkamiausią jų stiprinimo programą. Tokiu būdu pacientams parengiama efektyviausia ir saugi reabilitacijos programa.
Atliekami reikalingi pagal gydymo planą laboratoriniai tyrimai. Pageidaujant pacientui už papildomus tyrimus apmoka pats pacientas pagal kainyne nustatytas kainas.
Echoskopija – tai tyrimas žmogui nekenksmingais ultragarso spinduliais. Echoskopijos metu nustatoma tiriamų organų būklė bei patologiniai pakitimai realiu laiku. Tyrimas yra paprastas ir saugus, atliekamas greitai, pacientas nejaučia nemalonių pojūčių. Jį galima kartoti keletą kartų.
Širdies echoskopijos metu galima įvertinti funkcinius ir anatominius širdies pokyčius, kuriuos galėjo sukelti širdies nepakankamumas bei ūmūs koronarinės kraujotakos sutrikimai.
Echoskopijos arba ultragarsinio tyrimo metu gauname informacijos apie vidaus organų būklę, kraujotaką, įvairių vidinių organizmo struktūrų pokyčius. Tyrimo metu yra naudojamas ultragarsas. Tai didelio dažnio negirdimos garso bangos, jos gerai prasiskverbia per skysčius ir minkštuosius audinius. Atspindėtas vaizdas matomas kompiuterio ekrane.
Vidaus organų echoskopijos metu tiriama kepenys, tulžies pūslė, kasa, blužnis, inkstai. Gydytojas echoskopuotojas taip pat gali atlikti krūtų, kaklo kraujagyslių, raumenų ir sąnarių, dubens organų echoskopiją.
Pagrindiniai tyrimo echoskopu privalumai: tyrimas nekenksmingas, neturi šalutinio poveikio, neskausmingas; atliekamas greitai, o duomenys tikslūs ir rezultatai gaunami iš karto.
Skydliaukė – tai nedidelė liauka, esanti kaklo priekinėje dalyje ir gaminanti hormonus, reguliuojančius viso organizmo medžiagų apykaitą. Nuo šios liaukos veiklos priklauso žmogaus širdies ir kraujagyslių, nervų, žarnyno, inkstų, lytinės sistemos veikla, cholesterolio kiekis, kaulų tvirtumas, odos būklė.
Skydliaukės echoskopija – tyrimas, padedantis diagnozuoti gana paplitusias skydliaukės ligas. Tiriant nustatomas skydliaukės dydis, homogeniškumas, mazgai, įvertinami kaklo limfmazgiai.
Sąnarių echoskopija pacientui atliekama, kai reikia nustatyti kelio, pečių, čiurnos sąnarių pažeidimus, sausgyslių ir kremzlių pakitimus. Echoskopinis sąnario tyrimu matomi pakitimai sąnario kremzlėje ir kituose audiniuose, nustatoma ar sąnaryje yra skysčio, koks jo kiekis.
Sąnarių echoskopija gali būti skiriama kaip patikslinantis tyrimas po rentgenologinio ištyrimo arba atliekama vietoj jo (pavyzdžiui, apsaugoti nuo radiacijos poveikio vaisių). Šis tyrimas gali būti atliekamas ir vietoj magnetinio rezonanso tyrimo, jei dėl tam tikrų priežasčių pacientui negalima jo atlikti (pavyzdžiui, kūne turi metalinių varžtų ar tatuiruočių su metalo dulkėmis).
Sąnarių echoskopijos metu pacientas nejaučia skausmo, tyrimui nereikia specialiai ruoštis.
Kraujagyslių echoskopija – tai informatyvus, nekenksmingas magistralinių kaklo kraujagyslių tyrimas mažu davikliu, skleidžiančiu aukšto dažnio ultragarso bangas. Nuo kraujagyslės vidaus struktūrų atsispindėjusios ultragarso bangos patenka atgal į daviklį ir perduodamos kompiuteriui, kuris ekrane sukuria kraujagyslės vaizdą.
Doplerio echoskopija – tai specialus tyrimo ultragarsu metodas, skirtas įvertinti kraujo tekėjimą kraujagyslėse. Jis naudojamas tirti kraujotakai didžiosiose kūno arterijose bei venose. Registruojant kraujotakos signalus pasirinktoje kraujagyslės vietoje, atliekama jų spektrinė analizė, vertinama kraujotakos kryptis, matuojami kraujotakos greičiai, analizuojama struktūrinė ir hemodinaminė kraujagyslės patologija.
Echoskopinis magistralinių kaklo kraujagyslių tyrimas rekomenduojamas įtariant miego ir slankstelinių arterijų susirgimus, kai yra neaiškios kilmės galvos svaigimo epizodai, ūžesys arba pulsuojantis darinys kakle, praeinantis aklumas viena akimi, nepatikslintas insultas, kaklo skausmai, plintantys į galvą.
Inkstų kraujagyslių echoskopija
Tai neinvazinis tyrimo metodas audinių struktūriniams pakitimams pastebėti ultragarso (echoskopo) pagalba. Vos keletą minučių trunka gauti naudingos informacijos apie kraujotakos inkstuose situaciją; dėl susiaurėjusių inkstų kraujagyslių gali kilti arterinė hipertenzija.
Inkstų kraujagyslių echoskopinis tyrimas rekomenduojamas esant padidėjusiam (diastolinis daugiau nei 110 mmHg), sunkiai reguliuojamam, vartojant tris ir daugiau medikamentų arteriniam kraujo spaudimui. Išaiškinus inkstų kraujagyslių pakitimus ir pašalinus priežastis, galimas visiškas pasveikimas.
Dvigubas kojų venų skenavimas ultragarsu
Kojų venų ultragarsinio tyrimo tikslas – patvirtinti arba atmesti įtariamą giliųjų venų trombozę; nustatyti trombozės išplitimo ribas; aptikti giliųjų venų trombus – galimus plaučių arterijos tromboembolijos šaltinius; nustatyti giliųjų venų vožtuvų būklę, kraujo grįžtamąją srovę ir jos lygį giliosiose venose; nustatyti poodinių venų tromboflebito išplitimą, viršutinę ribą, jo perėjimą į giliąsias venas, aptikti išsiplėtusių poodinių venų vietą, kitokias anomalijas.
Šis tyrimas atliekamas, kai pats žmogus dėl išsiplėtusių kojų venų, skausmo ir tinstančių kojų kreipiasi į savo šeimos gydytoją arba kraujagyslių chirurgą.
Echoskopija – neinvazinis tyrimo metodas audinių struktūriniams pakitimams pastebėti ultragarso (echoskopo) pagalba. Tai yra itin informatyvus ir aiškius rezultatus pateikiantis tyrimas, trunkantis vos kelias minutes. Tyrimas svarbus krūties vėžio ir kitų krūties ligų diagnostikai.
Respiracinė poligrafija miego apnėjos diagnostikai
Pasikartojantys kvėpavimo sustojimai miegant vadinami miego apnėja. Organizmas bando apsisaugoti nuo „uždusimo“, todėl, atsiradus kvėpavimo pauzėms, ima žadinti pats save. Jūs dažnai nubundate, dažni prabudimai sutrikdo miego kokybę, dieną sukelia mieguistumą, nuolatinio nuovargio jausmą, dirglumą, sutrikdo atmintį. Žmogui, kenčiančiam nuo apnėjos, sunku susikaupti, padidėja rizika susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis. Ilgainiui nediagnozuojamas ir negydomas sutrikimas gali sukelti depresiją, lytinės bei kitų vidaus organų funkcijos sutrikimus.
Respiracinė poligrafija yra vienas iš metodų miego apnėjai diagnozuoti.
Poligrafas – nedidelis prietaisas, miego metu uždedamas žmogui ant krūtinės, taip pat prijungiamas pulsoksimetras ir nosies kaniulės. Poligrafas miego metu registruoja kvėpavimo pastangas, oro srautą, deguonies įsotinimą kraujyje (SpO2), širdies susitraukimų dažnį, kūno padėtį, knarkimą.
Tinkamai atlikta poligrafija laikoma tuomet, kai registruotos bent 4 val. techniškai tinkamo oro srauto ir SpO2 įrašo įprastinio miego metu. Vertinamas AHI (apnėjų/hipopnėjų indeksas) per tyrimo valandą ir nustatomas ligos sunkumas.
Prietaisas nedidelis, nesunkiai uždedamas, todėl patogus naudoti ambulatoriškai miego sutrikimams tirti.
Tyrimų atlikimui siuntimas nebūtinas, tyrimai mokami. Pacientai registruojami telefonu 8 800 006 56.
Jonas Arlauskas, FMR gydytojas, gydytojas kardiologas
Aurika Kulbokienė, gydytoja echoskopuotoja
Nijolė Vasiliauskienė, laboratorinės diagnostikos specialistė - slaugos administratorė
© 2021 VšĮ Abromiškių reabilitacijos ligoninė. Visos teisės saugomos | Slapukų parinktys | Privatumo politika | Sprendimas: TVS.lt